2019 Schedule of Events and Programs

25th ANNUAL GRADUATE RESEARCH SYMPOSIUM
Friday, April 26, 2019

Schedule


11:00 AM - 12:15 PM ..........Registration (Wool Ballroom, BSC 173)


11:30 AM - 12:15 PM ..........Participant Lunch (Wool Ballroom, BSC 173)


12:30 PM - 3:00 PM ...........Presentations, Judging, and Public Viewing (Participants are asked to remain with their poster or in their panel room during this time.)


3:00 PM - 5:00 PM ...........Reception Begins


3:30 PM - 4:15 PM ...........Special Guest Speakers


4:15 PM - 5:00 PM ...........Awards Ceremony (includes Alpha Epsilon Lambda Inductions, Announcement of Brennan Award Winners, and Announcement of Symposium Winners)



Program for the 25th Annual Graduate Student Association Graduate Research Symposium


Poster Presentation Times

All poster presentations will take place in the Busch Student Center Wool Ballroom (BSC 170-173) and will be available throughout the the Judging time (12:30-3pm).


Paper Presentation Times


We ask that audience members only enter and exit the paper presentation rooms during the period between presentations.


Panel 1 - Social Sciences - BSC 251A

Jones, L.

12:30-12:45

Gills, A., Jacques, T., & Rellergert, A.

12:45-1:00

Bruce, M. J & Roberts, D.

1:00-1:15

Break

1:15-1:25

Tasic, E. & Trees, A.

1:25-1:40

Mueller, E., Rebmann, T., Sandoval, O., & Elliott, M

1:40-1:55

Adediran, E.

1:55-2:10


Panel 2 – Social Sciences – BSC 251B

Naseralla, E.J. & Warner, R.H.

12:30-12:45

Hauwadhanasuk, T.

12:45-1:00

Syed, S.M., Carroll, J.C., & Sipes, S.

1:00-1:15

Break

1:15-1:25

Zhang, Z., Manard, W., & Howard, S.

1:25-1:40

Almalki, S.

1:40-1:55

House, N. & Helton, J.

1:55-2:10


Panel 3 – Physical Sciences – BSC 254

Baraza Piazuelo, T. & Hasenmueller, E.A.

12:30-12:45

Deeba, E. & Hasenmueller, E.A

12:45-1:00


Panel 4 – Humanities – BSC 253B

Valenzuela, S.R.

12:30-12:45

Williams, A.

12:45-1:00

Gomez, N.J.

1:00-1:15

Break

1:15-1:25

McGuire, J.S.

1:25-1:40

Crook, V.

1:40-1:55


Panel 5 – Humanities – BSC 253C

Smith, M.

12:30-12:45

Adams, L.

12:45-1:00

Adkins, J.

1:00-1:15

Break

1:15-1:25

Polizzi, K.

1:25-1:40

Smale, C.

1:40-1:55


Panel 6 – Biological Sciences – BSC 253A

Walker, E.A, Treat, R.M., & Janowiak, B.E.

12:30-12:45

Cochran, A.

12:45-1:00

Eccardt, A.M., Pelzel, R.J., Mattathil, L., Moon, Y.A., 

Mannino, M.H., Janowiak, B.E., & Fisher, J.S.

1:00-1:15

Break

1:15-1:25

Dunn, A., Haas, G., Madsen, J., Scheidt, R., 

McBride-Gagyi, S., & Garg, K.

1:25-1:40

Ponzar, N., Kukla, C., Akter, M., Pozzi, N., & Tavis, J.

1:40-1:55

Carpenter, K.J., Abuirqeba, S., Majidi, S., Sengupta, S.,

 Valfort, A., Chatterjee, A., DiPaolo, R.J., & Flaveny, C.A.

1:55-2:10


Panel 7 – Biological Sciences – BSC 253D


Classen-Rodriguez, L. & Fowler-Finn, K.

12:30-12:45

Moss, A, Ren, ZX, & Bernhardt, P.

12:45-1:00

Macchiano, A, Sasson, D.A., Leith, N.T., & Fowler-Finn, K.D.

1:00-1:15

Break

1:15-1:25

Shoenberger, T.W. & Fowler-Finn, K

1:25-1:40

Mullikin, J.C., Edens-Meier, R.M., & Camilo, G.R.

1:40-1:55