Past Symposium Winners
2019 GSA (25th Annual) Graduate Research Symposium Winners
SYMPOSIUM PAPERS
SOCIAL SCIENCES
T-1st Place – Madeline Bruce
T-1st Place – Nathaniel House
T-3rd Place – Zidong Zhang
T-3rd Place – Eyad Naseralla
PHYSICAL SCIENCES
1st Place – Teresa Baraza Piazuelo
2nd Place – Emily Deeba
BIOLOGICAL SCIENCES
1st Place – Katherine Carpenter
2nd Place – Anthony Macchiano
3rd Place – Leticia Classen-Rodriguez
HUMANITIES
1st Place – Anna Williams
2nd Place – Kathryn Polizzi
3rd Place – Valerie Crook
SYMPOSIUM POSTERS
SOCIAL SCIENCES
1st Place – Stephen Scroggins
2nd Place – Alvin To
3rd Place – Thembekile Shato
PHYSICAL SCIENCES
1st Place – Chelsea Sondergard
2nd Place – Jennifer Tennison
3rd Place – Mason Maimaitijiang
BIOLOGICAL SCIENCES
1st Place – Mariah Hassert
2nd Place – Brittany Mersman
3rd Place – Andrew Wall
2018 GSA Graduate Research Symposium Winners
Paper Categories
HUMANITIES
1st Place - Nicole Koopman
2nd Place - Samuel Klee
3rd Place - Patrick Connolly
BIOLOGICAL SCIENCES
1st Place - Katherine Hixon
2nd Place - Alan Moss
3rd Place - Elizabeth Walker
SOCIAL SCIENCES
T-1st Place - Meghan Murray
T-1st Place - Daphne Lew
3rd Place - Tara Smith
PHYSICAL SCIENCES
T-1st Place - Adaline Buerck
T-1st Place - Adam Arce
3rd Place - Kayla Lockmiller
Poster Categories
BIOLOGICAL SCIENCES
1st Place - Mariah Hassert
2nd Place - Shannon Kelly
3rd Place - Lindsay Hill
SOCIAL SCIENCES
1st Place - Tara Ruggeri
2nd Place - Karin Meeker
3rd Place - Kristen Wehmeyer
PHYSICAL SCIENCES
1st Place - Erienne TeSelle
2nd Place - Chelsea Sondergard
T-3rd Place - Melissa Hopfinger
T-3rd Place - Emily Deeba
2017 GSA Graduate Research Symposium Winners
Paper Categories
Biological Sciences
1st Place - Katherine Stockstill, Pharmacology and Physiology, School of Medicine
2nd Place - Caron Harada, Pharmacology & Physiology, School of Medicine
3rd Place - Andrea Burr, Integrated & Applied Sciences, Center for Sustainability
Physical Sciences
1st Place - Elizabeth Brennan, Parks College of Engineering, Aviation, and Technology
2nd Place - Muhammed Mustafa, Civil Engineering, Parks College of Engineering, Aviation & Technology
Humanities
1st Place - Kathryn Polizzi, English, College of Arts and Sciences
2nd Place - KJ Drake, Theological Studies
3rd Place - Robert Johnson, Theology (Historical Theology Concentration), Department of Theological Studies
Social Sciences
1st Place - Daphne Lew, Biostatistics, College for Public Health and Social Justice
2nd Place - Yongsun Lim, Higher Education Administration /Educational Foundations
3rd Place - Eleanor Bergquist, College of Public Health and Social Justice
Poster Categories
Biological Sciences
1st Place - Rachel Brant, Department of Biology
2nd Place - Daniel Pike, Biochemistry and Molecular Biology
3rd Place - Celine Hartman, Department of Biochemistry and Molecular Biology, School of Medicine
Physical Sciences
1st Place - Rio Febrian, Chemistry
2nd Place - Miranda Adams, Chemistry
3rd Place - Thomas Campbell, Chemistry
Social Sciences
1st Place - Allison Davis, Geographic Information Science, Center for Sustainability
2nd Place - Matthew Ellis, Public Health
3rd Place - Matthew Witthaus, MSPH College for Public Health and Social Justice
2016 GSA Graduate Research Symposium Winners
Poster
Biological Sciences
1st: Amanda Kaverman, Biology, College of Arts and Sciences
2nd: Kara Andres, Biology, College of Arts and Sciences
3rd: Maimaiti (Mason) Maimaitiyiming, Integrated and Applied Sciences, Center for Sustainability
Physical Sciences
1st: Rio Febrian, Chemistry, College of Arts and Sciences
2nd: Andrew Dunn Biomedical Engineering, Parks College of Engineering, Aviation and Technology
3rd: Melissa Anandappa Public Health, College for Public Health and Social Justice
Social Sciences
1st: Danielle Kauffman Master of Public Health, College for Public Health and Social Justice
2nd: Haeji Lee, Communication Sciences and Disorders, College of Arts and Sciences
3rd: Jessica Anderson Public Health, College for Public Health and Social Justice
Paper
Biological Sciences
1st: Justin Zweck, Biology, College of Arts and Sciences
2nd: Lauren Stein, Pharmacology & Physiology, School of Medicine
3rd: Jesse Balaban-Feld, Biology, College of Arts and Sciences
Physical Sciences
1st: Robert Chango Geoscience, Department of Earth and Atmospheric Sciences, College of Arts and Sciences
2nd: Alexandra Pearce Geoscience, Department of Earth and Atmospheric Sciences, College of Arts and Sciences
3rd: Katherine Hixon Biomedical Engineering, Parks College of Engineering, Aviation & Technology
Social Sciences
1st: Betelihem B. Tobo, College for Public Health and Social Justice
2nd: Rebecca Rojek, Department of Epidemiology, College for Public Health and Social Justice
3rd: (tie) Monica Kavanaugh, Maternal and Child Health, College for Public Health and Social Justice
3rd (tie): Kendra Ratnapradipa, Epidemiology, College for Public Health and Social Justice
Humanities
1st: Alec Arnold Historical Theology, College of Arts and Sciences
2nd: Daniel Webb, Medieval European History, Department of History, College of Arts and Science
3rd: Sahar Joakim, Department of Philosophy, College of Arts and Sciences
2015 Graduate Research Symposium Winners
Poster
Biological Sciences
1st: Katie Davis, Molecular Microbiology and Immunology, School of Medicine
2nd: John Marentette, Biomedical Sciences, School of Medicine
3rd: Prashanth Somasundaram, Biomedical Engineering, Parks College of Engineering, Aviation, and Technology
Physical Sciences
1st: Jacob Laktas, Biomedical Engineering, Parks College of Engineering, Aviation, and Technology
2nd: Ying Song, Earth and Atmospheric Science, College of Arts and Sciences
3rd: (tie) Akash Munshi, Chemistry, College of Arts and Sciences
3rd: (tie) Michael Hankins, Integrated and Applied Sciences, College of Arts and Sciences
Social Sciences
1st: Kristen Peter Kremer, Social Work, College for Public Health and Social Justice
2nd: Olivia Gratz, Applied Behavior Analysis
3rd: Ranya Taqieddin, Department of Biology / College of Arts and Sciences.
Paper
Biological Sciences
1st: Jesse Balaban-Feld, Biology, College of Arts and Sciences
2nd: Laura Klein, Biology, College of Arts and Sciences
3rd: Qian Nie, Cell and Molecular Regulation Program, Department of Biology, College of Arts and Sciences
Physical Sciences
1st: Lisa Andes, Civil Engineering, Parks College of Engineering, Aviation and Technology
2nd: Katherine Hixon, Biomedical Engineering, Parks College of Engineering, Aviation & Technology
3rd: Reynaldo Flores, Biomedical Engineering, Parks College of Engineering, Aviation & Technology
Social Sciences
1st: Habiba Ibrahim, Public Policy, College of Arts and Sciences
2nd: Priscilla Fernandez, Psychology, College of Arts and Sciences
3rd: Marissa Roffler, Experimental Psychology, College of Arts and Sciences
Humanities
1st: Elissa Cutter, Theological Studies, College of Arts and Sciences
2nd: Jessica Adkins, Philosophy, College of Arts and Science
3rd: Megan Brueske, English, College of Arts and Sciences
2014 Graduate Research Symposium Winners
Biological Science Posters
1. J. Zweck
B. Brannek
2. C.E. DeClue
S. Kispert
3. J.A. Balaban-Feld
Social Science Poster
1. M.C. Mauck
K. Lederman
2. C.M. Keith
K. Edge
3. K.G. Dickhut
Physical Science Poster
1. N. Etherami,
Sergey A.
2. Charles Johnson, I. Yildi
3. K. Sykes
Humanities Paper
1. Matthew Miller
Ashley Nolan
2. S. Danou
3. T. Campbell
Biological/Physical Science Paper
1. A. Estlund
M.M. Elrick
2. F. Faraji
3. E.A. Growny Kalaf
Social Science Paper
1. A. Pope
2. R. DeClue
3. C. Spudich